Part 1: How I Found Freedom in an Unfree World – Harry Browne Polish translation

This is a polish translation I’m making for my parents since I couldn’t find any official one around – there’s a high chance none exists. To jest polskie tłumaczenie książki Harry’ego Browne’a dla moich rodziców – nie znalazłem oficjalnej wersji w naszym języku więc może ktoś jeszcze skorzysta.

Jak znalazłem wolność w zniewolonym świecie

Harry Browne

 

tłumaczenie pro publico bono z j. angielskiego:

Marcin Blecharz

 

Podręcznik wolności osobistej

Wydanie z okazji 25tej rocznicy

Z nową przedmową i posłowiem


Wolność znaczy żyć tak jak tego chcesz.

Możesz ją mieć teraz bez czekania na zmiany w świecie albo ludziach dookoła ciebie.

Od dzieciństwa uczono cię że musisz iść na kompromisy, że musisz akceptować zarówno zło jak i dobro, że w małżeństwie musisz być przygotowany na dawanie 60 i otrzymywanie 40 procent.

Mówiono ci że nie powinieneś być samolubny, że musisz żyć zgodnie z kodeksem moralnym który ktoś inny uznał za najlepszy, że potrzeby innych są ważniejsze od twoich, że nie możesz żyć tak jak tego chcesz bo inni ludzie na to nie pozwolą. Usłyszałeś setki frazesów mówiących o tym że życie musi być szare i trudne.

Ta książka niszczy taki przekaz pokazując ci jak życie może być źródłem zadowolenia. Możesz zarabiać robiąc coś co naprawdę lubisz. Twoje romanse mogą być ekscytujące, a nie męczące. Twoje przyjaźnie mogą przynosić ci radość, a nie obowiązki.

Życie nie jest grą o sumie zerowej. Możesz mieć to czego chcesz bez krzywdzenia innych. Możesz żyć tak jak wydaje ci się to najbardziej sensowne bez przekonywania innych że tak można. Możesz żyć tak jakbyś sobie tego życzył, dokładnie tak jakbyś to sobie dla siebie samego zaplanował a nie zgodnie z góry narzuconym szablonem.

Ta książka nie zawiera żadnych mistycznych sekretów ani technik motywacyjnych. Za pomocą zwykłego zdrowego rozsądku Harry Browne wyjaśnia jak ty możesz zadecydować jakie życie jest dla ciebie najlepsze, jak zacząć żyć nim od teraz oraz jak uniknąć pułapek i pudełek – fikcyjnych obowiązków i utrudnień – które do tej pory cię krępowały.

Pokazuje jak zminimalizować wtrącanie się rządu w twoje sprawy, jak zmniejszyć ilość żądań, czasu i zasobów poświęcanych na rzecz innych oraz jak radzić sobie z ludźmi którzy nazwą cię “samolubnym” kiedy nie dasz im tego czego sami samolubnie od ciebie chcą.

Przede wszystkim pokazuje że nie musisz przekonać innych żeby być wolnym. Decyzja jest całkowicie po twojej stronie. Wyjaśnia jak zaplanować i postawić sobie cele zależne tylko i wyłącznie od twoich czynów – takie które nie polegają w ogóle na innych.

Tak, możesz być wolny. I możesz zacząć już teraz.

ISBN 0-9656036-7-9

LiamWorks

Great Falls, Montana

www.liamworks.com


Wolność to życie tak jak tego chcesz. Ta książka pokazuje jak osiągnąć taką wolność teraz bez konieczności zmiany świata albo innych ludzi.

Harry Browne znalazł sposób na życie bez ograniczeń społecznych, problemów rodzinnych, wysokich podatków albo długich godzin pracy bez rezygnowania z miłości, pieniędzy albo osobistych związków. Rodzaj indywidualizmu opisany w tej książce nie jest teorią albo snem – sam żyje w ten sposób.

Pokazuje jak również ty możesz osiągnąć wolność. Nie prosi jednak żebyś dopasował się do jego zasad. W rzeczywistości mówi że twój sposób na życie musi brać pod uwagę twoje emocje, cele, wartości i preferencje – inaczej nie będziesz naprawdę wolny.

Książka wskazuje że większość ludzi nie jest wolna z dwóch powodów:

Pierwszy: Są nieświadomi wielu dostępnych im alternatyw. Nie zdają sobie sprawy że istnieją sposoby:

 • na ominięcie norm społecznych bez zostawania odludkiem
 • na uniknięcie częstych problemów małżeńskich bez rezygnacji z miłości
 • na odniesienie sukcesu bez zostawania niewolnikiem swojej pracy
 • na uniknięcie płacenia wysokich podatków bez pójścia do więzienia

Drugi: Przyjęli za pewnik różne standardowe założenia które nie mają pokrycia w faktach jak:

“Nie masz prawa myśleć o sobie.”

“Rodzaj wolności którego pożądasz jest niemoralny.”

“Staraj się zrobić ten świat lepszym miejscem.”

“Masz obowiązek służyć swojemu krajowi.”

“Małżeństwo wymaga kompromisów i poświęcenia.”

Jak znalazłem wolność w zniewolonym świecie pokazuje pustkę tych oraz innych frazesów i wskazuje na konkretne metody które pozwolą ci na życie wolne od więzów czegokolwiek co cię do tej pory krępowało. Oferuje kilkanaście technik które skierują cię z miejsca w którym jesteś do życia którego naprawdę byś chciał.

Jak mówi Harry Browne w końcowym rozdziale: “Gdziekolwiek pójdziesz będzie zależeć od ciebie. Cokolwiek robisz niech będzie to dobra zabawa. Życie jest przygodą, a nie ciężarem.”


Harry Browne pokazał że możliwy jest sukces bez podążania utartymi ścieżkami. Nie skończył college’u (szkoły wyższej) miał 34 lata kiedy zainteresował się inwestowaniem i w efekcie został jednym z najbardziej znanych amerykańskich doradców inwestycyjnych. Miał 37 lat kiedy jego pierwsza książka została opublikowana, a następnie napisał trzy kolejne będące bestsellerami oraz sześć innych bardzo dobrze sprzedających się książek. W wieku 63 lat był kandydatem na prezydenta USA z ramienia Partii Libertariańskiej.


Książki Harry’ego Browne’a

How You Can Profit from the Coming Devaluation (1970) – Jak możesz zyskać na nadchodzącej dewaluacji

How I Found Freedom in an Unfree World (1973) – Jak znalazłem wolność w zniewolonym świecie

You Can Profit from a Monetary Crisis (1974) – Możesz zyskać na kryzysie pieniężnym

Harry Browne’s Complete Guide to Swiss Banks (1976) – Kompletny poradnik Harry’ego Browne’a o szwajcarskich bankach

New Profits from the Monetary Crisis (1978) – Nowe zyski z kryzysu pieniężnego

Inflation Proofing Your Investments (z Terry Coxon, 1981) – Zabezpieczenie twoich inwestycji przed inflacją

Investment Rule #1 (prywatna publikacja, 1985) – Pierwsza zasada inwestowania

Why the Best Laid Investment Plans Usually Go Wrong (1987) – Czemu najlepiej ułożone plany inwestycyjne zazwyczaj kończą się źle

The Economic Time Bomb (1989) – Ekonomiczna bomba zegarowa

Why Government Doesn’t Work (1995) – Czemu rząd nie działa


Jak znalazłem wolność w zniewolonym świecie

Pameli

PROLOG

 1. Wolność w zniewolonym świecie

CZĘŚĆ I – CZEMU NIE JESTEŚ WOLNY

 1. Pułapka: Tożsamość
 2. Pułapka: Intelektualna i Emocjonalna
 3. Pułapka: Moralność
 4. Pułapka: Altruizm
 5. Pułapka: Grupa
 6. Pułapka: Rząd
 7. Pułapka: Rozpacz
 8. Pułapka: Prawa
 9. Pułapka: Utopia
 10. Pułapka: Palący Problem
 11. Pułapka: Wcześniejsza Inwestycja
 12. Pułapka: Pudełko
 13. Pułapka: Pewność
 14. Możesz być wolny

CZĘŚĆ II – JAK MOŻESZ BYĆ WOLNY

 1. Wolność od Rządu
 2. Wolność od Norm Społecznych
 3. Wolność od Złych Związków
 4. Wolność od Problemów Małżeńskich
 5. Wolność od Zazdrości
 6. Wolność od Problemów Rodzinnych
 7. Wolność od Problemów Biznesowych
 8. Wolność od Niepewności
 9. Wolność od Bycia Wykorzystanym
 10. Wolność od Wyścigu Szczurów
 11. Wolność od Hipokryzji

CZĘŚĆ III – NOWE ŻYCIE

 1. Kim jesteś?
 2. Twoja własna moralność
 3. Czy twoje życie jest takie jakbyś chciał?
 4. Świeży początek
 5. Świeży początek (II)
 6. Wprowadzanie zmian

EPILOG

 1. Wolność w zniewolonym świecie

POSŁOWIE


Przedmowa do wydania z okazji 25tej rocznicy

TA KSIĄŻKA ZOSTAŁA PO RAZ PIERWSZY OPUBLIKOWANA W 1973. Edycja w twardej oprawie wypadła z druku we wczesnych latach 80tych, a wersja w miękkiej oprawie około 1990. Od tamtej pory książkę można było zdobyć tylko z drugiej ręki (nie znalazłem informacji o jakiejkolwiek polskiej wersji tej książki, wygląda że nigdy nie została u nas wydana – przyp. tłum.).

Jestem więc bardzo zadowolony że LiamWorks opublikował tą nową edycję.

Po przeczytaniu jej ponownie jestem szczęśliwy że nadal odzwierciedla ona moje spojrzenie na świat i zasady którymi kieruję się w swoim życiu.

Oparłem się pokusie zmian w tekście. Z doświadczenia wiem że jakakolwiek próba wprowadzenia zmian skończyłaby się napisaniem całej nowej książki. A nie jest to sposób w jaki zamierzam spędzić kolejny rok lub więcej mojego życia.

Poprawiłem kilka błędów stylistycznych i przepisałem kilka zdań które wydawały mi się dwuznaczne. Usunąłem też odwołania do książek i źródłem które nie są już dostępne. Zastąpiłem też sekcję “polecane książki” nową listą przygotowaną przez Michaela Clouda (nie ma jej w tym tłumaczeniu – przyp. tłum.). Zawiera książki obecnie dostępne traktujące o powiązanych tematach.

Reszta słów pozostała jednak bez zmian jak w pierwszej edycji. Nie przepisywałem przykładów aby były bardziej “na czasie”. Nie zmieniałem też nigdzie wysokości kwot więc pamiętajcie że inflacja od tego czasu zrobiła swoje.

Nie zmieniałem też słownictwa żeby być w zgodzie z dzisiejszymi standardami. Z tego też powodu słowo “on” (lub osoba męska – przyp. tłum.) odnosi się do osoby dowolnej płci. Często też używam zwrotu “wolny człowiek” (“free man” sugerujące płeć męską – przyp. tłum.) który oczywiście należy traktować jak mówiące o kobiecie lub mężczyźnie.

Nowy elementem książki jest moje Posłowie które wyjaśnia moje aktualne poglądy na kilka tematów.

Także w zasadzie jest to ta sama książka co w 1973 i z radością podtrzymuję wszystko co wtedy napisałem.

Miłej lektury.