O mnie

Aktualizacja 15 grudnia 2018: Do aktywnego „tradingu” używam obecnie konta CFD/Forex w BossaFX. Na kontach akcyjnych IKE i IKZE zamykam pozycje otwarte w ramach wcześniejszych eksperymentów i będę realizować na nich strategię dywidendową na podstawie indeksu WigDiv.

Zamierzam co tydzień w niedzielę publikować aktualny stan mojego konta IKE używanego do sprzedawania/kupowania akcji na GPW – liczę że dzięki temu bardziej przyłożę się do analizy i wyciągania wniosków dla podejmowanych transakcji.

Korzystam z konta „IKE” z powodu odroczonego podatku „Belki” tj. całość kwoty (czy to w związku z kupnem/sprzedażą czy dywidendą) jest do dyspozycji od razu, a po spełnieniu warunków dla IKE nie podlega opodatkowaniu (0%) przy wypłacie w 60 roku życia.

Wybrałem w tym celu Dom Maklerski Banku Polskiej Spółdzielczości, ponieważ oferują rachunek maklerski pod parasolem IKE, konto jest zwolnione z opłat oraz mają bardzo niską prowizję rzędu 3.00zł / 0.13% co na dłuższą metę i przy częstym kupowaniu/sprzedawaniu potrafi zrobić znaczną różnicę.

Nie mam wykształcenia kierunkowego, jestem samoukiem jeśli chodzi o inwestowanie – czytam, uczę się i aktywnie zajmuję tematem od stycznia 2016 roku. Aktualnie większość środków (~88%) mam zainwestowane w amerykańskie spółki wypłacające dywidendy (tzw. „dividend growth investing”) na zwykłym rachunku maklerskim (DM BOŚ) i jest to moja główna strategia. Na inwestycje w polskie akcje zdecydowałem się w ramach uzupełnienia wiedzy, spróbowania bardziej aktywnej strategii (ale o mniejszych kosztach obsługi) i dzięki dostępowi do mechanizmu pozwalającemu na legalne uniknięcie płacenia podatków. Jest to również pewien sposób na lekką dywersyfikację.