Part 3: How I Found Freedom in an Unfree World – Harry Browne Polish translation

CZĘŚĆ I

Dlaczego nie jesteś wolny

2

Pułapka: Tożsamość

    ISTNIEJĄ DWA RODZAJE PUŁAPKI TOŻSAMOŚCI: (1) wiara że powinieneś być kimś innym niż ty sam oraz (2) założenie że inni myślą dokładnie tak jak ty.

To podstawowe wersje pułapki dla których istnieje wiele odmian. W pierwszym przypadku odrzucasz swoją wolność wymagając od siebie życia w stereotypowym, z góry narzuconym trybie który nie bierze w ogóle pod uwagę twoich własnych potrzeb, uczuć ani celów.

Drugi przypadek jest bardziej subtelny ale równie szkodliwy dla twojej wolności. Kiedy spodziewasz się że ktoś będzie mieć te same pomysły, postawy i uczucia co ty, zakładasz że będzie się zachowywać w określony sposób który jednak jest niezgodny z jego naturą. W efekcie będziesz spodziewać się że ludzie zachowają się w sposób który nie jest w ich przypadku możliwy.

 

KIM JESTEŚ?

    Zacznijmy od tego co wiemy o tobie.

Wiemy że jesteś inny. Różnisz się od każdej innej osoby na tym świecie.

Dokładnie tak jak dwie osoby nie mogą mieć identycznych odcisków palców tak żadne dwie osoby nie będą nigdy identyczne pod względem wiedzy, zrozumienia, podejścia oraz rzeczy które lubią lub też nie.

Twoja wiedza jest efektem twoich doświadczeń – tego co zrobiłeś, widziałeś, słyszałeś, tego gdzie byłeś, kogo poznałeś i czego się od nich nauczyłeś. Nikt nigdy nie przeżyje dokładnie takiego samego życia i nie uzyska takiego doświadczenia.

Twój sposób na interpretowanie tego co widzisz również jest unikalny. To co dla ciebie jest logiczne i rozsądne będzie różnić się w pewien sposób od zapatrywań innej osoby.

W efekcie widzisz, interpretujesz i reagujesz na to co dzieje się w twoim otoczeniu inaczej niż ktokolwiek inny.

Nie jest to zbyt trudne do zauważenia. A jednak główna przyczyna problemu tożsamości leży w braku świadomości różnic między jednostkami. Większość osób zakłada że wszyscy chcą tego samego albo że powinni chcieć. Spodziewają się że każdy reaguje w taki sam sposób na te same bodźce. Zakładają że to co jest akceptowane przez jedną osobę lub elitarną grupę powinno być również zaakceptowane przez innych.

To zjawisko waha się od założenia jednej osoby że film który jej się podobał będzie ciekawy dla innej do osobnika który jest rozzłoszczony jeśli wszyscy nie chodzą do kościoła.

Wszyscy różnimy się od siebie. Każdy z nas ma swoją własną tożsamość razem z właściwą dla nas wiedzą, zrozumieniem, postrzeganiem i postawą. Znalazłeś się w Pułapce Tożsamości jeśli nie zwracasz uwagi na ten fakt i to może powstrzymać cię przed osiągnięciem wolności.

Jesteś tylko i wyłącznie sobą. Żyjesz w swoim własnym świecie zbudowanym na podstawie własnego doświadczenia. Nie możesz być kimś innym niż samym sobą.

 

KONSEKWENCJE

    Co jeszcze wiemy o tobie?

Wiemy że zachowujesz się w sposób który w twoim mniemaniu przyniesie ci określone konsekwencje. Jesz kanapkę bo spodziewasz się że będzie dobrze smakować albo żeby zaspokoić swój głód. Pracujesz dla wynagrodzenia które możesz wydać albo bo lubisz swoją pracę. Przekręcasz kluczyk w stacyjce swojego samochodu żeby uruchomić silnik.

W pewnych sytuacjach bardzo dokładnie zastanawiasz się nad swoimi czynami. W innych działasz odruchowo – opierasz się na wcześniejszym doświadczeniu i zakładasz że określony czyn przyniesie pożądany efekt.

Jednak niezależnie od sytuacji podejmujesz działania które w twoim przekonaniu przyniosą konsekwencje których chcesz. Unikasz też działań które mogłyby przynieść skutki których nie chcesz.

 

TOŻSAMOŚCI

    W ten sposób rozpoznajesz tożsamość każdej rzeczy z którą masz do czynienia i używasz jej zgodnie z jej własną naturą.

Dla przykładu kamień jest nazywany kamieniem z powodu określonych cech które odróżniają go od czegoś co nazywamy kanapką z masłem orzechowym. Nie możesz zjeść kamienia, ale ponieważ jest tym czym jest możesz go użyć do zbudowania czegoś. Na tej samej zasadzie nie możesz pływać w drzewie ale możesz go użyć jako osłony przed słońcem albo jako paliwa do kominka.

Aby osiągnąć pożądany efekt określasz naturę rzeczy z którymi będziesz mieć do czynienia. Konkretne rzeczy dają konkretne efekty i żadne inne – to poza twoją kontrolą. Masz jednak kontrolę nad wyborem rzeczy które będą właściwe do uzyskania efektu który cię interesuje.

Człowiek ma cechy które odróżniają go od kamienia, drzewa lub kanapki. Dlatego nie spodziewasz się że człowiek będzie kamieniem albo czymkolwiek innym.

Idąc dalej tym tropem tak jak każdy kamień jest inny od pozostałych kamienia tak ludzie różnią się między sobą. Musisz zdać sobie sprawę z tych różnic jeśli chcesz żeby twoje relacje z innymi przynosiły ci efekty których się spodziewasz.

Każda osoba będzie się poruszać w ramach swojej tożsamości. To oznacza że będzie działać na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia nawet jeśli chciałby inaczej. Jeśli spodziewasz się że zachowa się inaczej to wpadłeś w Pułapkę Tożsamości i liczysz na coś niemożliwego.

Nie możesz zawierzyć swoich inwestycji osobie która nie ma zielonego pojęcia o pieniądzach. Nie możesz spodziewać się wiedzy o chemii od osoby która nigdy nie trzymała w rękach probówki.

Analogicznie nie możesz spodziewać się że ktoś zachowa się zgodnie z twoim wyobrażeniem tego co jest właściwe. To jest właściwe z twojej unikalnej wiedzy oraz interpretacji, natomiast on działa na podstawie swojej wiedzy oraz interpretacji.

Wpadłeś w Pułapkę Tożsamości kiedy zakładasz że ktoś zareaguje na coś tak jak ty byś zareagował albo jak zrobił to ktoś inny kogo widziałeś.

Gdybyś był Bogiem mógłbyś zmusić wszystkich żeby byli, działali i myśleli zgodnie z twoimi wyobrażeniami. Ale nie jesteś. Dlatego dużo bardziej użyteczne jest zaakceptowane każdej osoby taką jaką jest a następnie interakcja z nią we właściwy sposób.

Nie jesteś w stanie kontrolować natury innych ludzi, ale masz kontrolę nad sposobami których używasz w interakcjach z nimi. Masz też kontrolę nad zakresem i jakością swojego zaangażowania.

Paradoksem jest że masz niesamowitą kontrolę nad swoim życiem ale zrzekasz się jej w momencie kiedy próbujesz kontrolować innych. Jedynym sposobem na kontrolowanie innych jest rozpoznanie ich natury a następnie interakcja tak aby twoje akcje wywołały efekt którego oczekujesz zgodny z naturą tej osoby. Dlatego twoje czyny są podyktowane wymaganiami stawianymi przez naturę osoby nad którą chciałbyś sprawować kontrolę.

Każdy twój czyn będzie mieć swoje konsekwencje. Zależą one od  tożsamości rzeczy oraz ludzi z którymi masz do czynienia oraz od tego jak do nich podejdziesz. Twoja skuteczność przewidzenia konsekwencji zależy od twojej umiejętności rozpoznania prawdziwych tożsamości rzeczy oraz ludzi.

 

PRAWDA

    W takim układzie czynnik prawdy nabiera znaczenia. Chcesz dobrze rozumieć sprawy żeby wybrać właściwe podejście. Za każdym razem gdy nie uda ci się dostrzec prawdziwej natury rzeczy będziesz się spodziewać innego niż w rzeczywistości rezultatu.

Czasami dana rzecz okazuje się być inną niż myślałeś. Porównanie pierwszego wrażenia z kolejnym pokazuje że wcześniejszy pogląd był niewystarczający i zaburzony. Z tego wynika informacja że cała obecna wiedza jest niekompletna albo zostanie poszerzona w przyszłości.

Łatwo to dostrzec na osobach które spotykasz. Twoje pierwsze wrażenie może być ogólnie właściwe, ale często później okazuje się być powierzchowne lub niepełne. W efekcie wiedzy uzyskanej w późniejszym czasie czasami zmienisz swoją relację z inną osobą.

Co więcej nie masz czasu żeby odkryć wszystko co może być istotne o danej sytuacji. Musisz poczynić założenia co powoduje że sam się zasugerujesz bazując na swoich oczekiwaniach. Możesz być tak pewny że coś jest takie jak sobie wyobrażasz że nawet nie zauważysz że takim wcale nie jest.

Twoje wyobrażenia z wielu powodów nie będą dokładne. Co więcej podczas interpretacji twoja logika niekoniecznie będzie niezawodna lub nie zwrócisz uwagi na wszystkie ważne powiązania.

Oznacza to że patrzysz na sprawy subiektywnie – zabarwione twoją unikalną percepcją oraz interpretacją. Inni robią dokładnie to samo.

Nic zatem dziwnego że kłócimy się o “prawdę” w danej sytuacji szczególnie kiedy każda osoba widzi ją w swoim świetle. Bardzo często takie dyskusje nie mają żadnego sensu. Prawda nie jest najważniejsza. Jest tylko narzędziem do osiągnięcia celu.

Sens poznania “prawdy” leży wyłącznie w umożliwieniu ci osiągnięcia zamierzonego celu. Potrzebujesz prawdy żeby radzić sobie z sytuacjami i otrzymywać przewidywalne rezultaty.

Twoje konkretne zastosowanie dla którego potrzebujesz prawdy może różnić się od prezentowanego przez inną osobę. Możesz chcieć poznać prawdę na temat konkretnej mechanicznej logiki przyczynowo-skutkowej żeby naprawić swój samochód. Inna osoba może potrzebować tej samej wiedzy żeby zbudować bombę. Jeszcze ktoś inny chce tylko zachować swój status osoby znającej się na temacie.

Sposoby użycia mogą być różne ale zasada jest taka sama: Chcesz prawdy żeby użyć jej do uzyskania efektu którego pożądasz.

Prawda to informacja która dostarcza przewidywalnych rezultatów. Zatem jeśli twoja znajomość prawdy daje ci takie efekty to jest dla ciebie wystarczająca – przynajmniej tak długo jak jesteś przygotowany na możliwość że wpływ innych czynników może zmienić łańcuch przyczynowo-skutkowy.

Twoja umiejętność osiągnięcia rzeczy których chcesz zależy od kilku czynników: jak jasno rozpoznałeś istotę każdej rzeczy i osoby z którymi masz do czynienia, jak dobrze rozumiesz ważne czynniki w łańcuchu przyczynowo-skutkowym i jak dobrze zdajesz sobie sprawę z możliwości pojawienia się innych czynników zmieniających postać rzeczy.

 

SZCZĘŚCIE

    Zachowujesz się tak żeby zgodnie z twoją wiedzą osiągnąć korzyści których pożądasz. Ale dlaczego to robisz? Co starasz się osiągnąć?

Możesz zdecydować że twoim celem w życiu jest dobre małżeństwo, sława, bogactwo albo jakakolwiek inna rzecz. Lecz każdy z tych celów jest tylko środkiem.

Na przykład załóżmy że zdecydowałeś że chcesz nowy samochód. Dlaczego go chcesz?

Może spodziewasz się że pozbędziesz się problemów mechanicznych które nękały twój starszy model. Albo spodziewasz się być bardziej szanowanym w nowym samochodzie. Lub że jazda nim będzie dużo przyjemniejsza.

Niezależnie od powodu jest to tylko środek: liczysz że nowy samochód spowoduje większe poczucie spełnienia. Wierzysz że z nowym samochodem będziesz czuć się lepiej niż bez niego.

Z wielu sposób na wydanie swoich pieniędzy masz przekonanie że kupno samochodu dostarczy ci więcej poczucia spełnienia niż jakakolwiek inna alternatywa. Może musisz zrezygnować z innych zakupów ale myślisz że te inne rzeczy nie dostarczą ci aż tyle radości co samochód.

We wszystkim co robisz za pomocą wiedzy oraz wglądu wybierasz to co przyniesie ci najwięcej spełnienia i najmniej dyskomfortu psychicznego. Celem jest to co zazwyczaj nazywamy szczęściem: uczucie głębokiego spełnienia.

Szczęście to nie nowy samochód, sława, dobre małżeństwo, bogactwo albo ciepły koc. To są rzeczy. Szczęście to to co czujesz wewnątrz siebie jako efekt rzeczy które ci się przydarzyły.

Szczęście może być efektem dobrego małżeństwa, sławy, nowego samochodu albo ciepłego kocyka. Dla niektórych szczęście to przynosi spełnianie dobrych uczynków, dla innych stwarzanie zmian społecznych, dla jeszcze innych radość z przechytrzenia kogoś. Może być efektem dużego posiłku, stosunku płciowego, muzyki, sztuki, tańca, śpiewu, pracy, całowania, nauki, ogrodnictwa, odpoczynku itd. Te rzeczy powodują że dana osoba czuje się dobrze.

Jest równie możliwe że te rzeczy uczynią kogoś nieszczęśliwym lub obojętnym.

Czy będziesz szczęśliwy, nieszczęśliwy lub obojętny w dowolnym momencie zależy od tego kim jesteś i co się z tobą dzieje. Nie możesz po prostu zadecydować że będziesz szczęśliwy i nagle poczuć przypływu zadowolenia. Jeśli jesteś nieszczęśliwy to z powodu rzeczy których doświadczasz.

Szczęście to emocja – mimowolna reakcja na to co się z tobą dzieje. A nieszczęście to mimowolne uczucie dyskomfortu kiedy reagujesz na rzeczy które nie są zgodne z twoją naturą.

Aby zmienić swój stan mentalny z nieszczęśliwego na szczęśliwy wymaga zmiany twoich okoliczności. I właśnie dlatego podejmujesz działania – żeby stworzyć sobie okoliczności które uczynią cię szczęśliwym.

Wszystko co robisz jest kierowane pragnieniem żeby czuć się jak najbardziej szczęśliwym i wyeliminować dyskomfort psychiczny – w krótko lub długoterminowo.

Na przykład możesz bardzo ciężko pracować w swoim zawodzie przez wiele lat czując że “cały ten wysiłek się kiedyś zwróci” – czyli że pozwoli ci to na robienie rzeczy które spowodują że będziesz się czuć dobrze. Lub już sama droga powoduje że czujesz się lepiej niż w innych przypadkach.

Możesz też robić pewne rzeczy dlatego że boisz się że nie zrobienie będzie dla ciebie nieprzyjemne. Przykładem może być decyzja czy będziesz bardziej szczęśliwy idąc na film czy mecz.

Decyzja negatywna to taka w której wybierasz spośród alternatyw w celu zminimalizowania nieszczęścia. Przykładem może być rozterka czy naprawić przeciekający dach kosztem wydania wszystkich swoich oszczędności. Żaden z tych wyborów nie przysporzy ci szczęścia – próbujesz wybrać opcję która będzie najmniej nieprzyjemna.

Wolny człowiek spędza większość swojego czasu podejmując pozytywne decyzje – wybierając między atrakcyjnymi alternatywami.

Jednak większość ludzi spędza swój czas na podejmowaniu negatywnych decyzji – decydując która alternatywa będzie najmniej nieprzyjemną próbując nie popaść w jeszcze gorsze tarapaty. Wraz z upływem czasu taka osoba zgadza się na coraz większe ustępstwa wierząc że wolność i głęboka radość są niemożliwe. Kiedy powiesz mu że istnieją sposoby na wyrwanie się z matni wszystko co widzi to jeszcze więcej nieprzyjemności.

Istnieją sposoby na wyrwanie się z tego stanu i wiele z nich zaprezentują podczas dalszej lektury.

 

TWOJA TOŻSAMOŚĆ

Co czyni cię szczęśliwym będzie zależeć od twojej osobistej natury która na wiele sposobów różnić się będzie od każdego innego człowieka. Próby osiągnięcia szczęścia poprzez kopiowanie metod innych osób powoduje że wpadasz prosto w Pułapkę Tożsamości.

Inni mogą sugerować co “powinieneś” albo “musisz” robić żeby być szczęśliwym ale często będą w błędzie. Musisz sam stwierdzić kim jesteś, co czyni cię szczęśliwym, do czego jesteś zdolny i co chcesz robić. Bądź otwarty na sugestie, ale nigdy nie odrzucaj swojej władzy samodzielnego podejmowania decyzji. Tylko wtedy będziesz zachowywać się w sposób który przyniesie ci szczęście.

Wpadłeś w Pułapkę Tożsamości kiedy pozwalasz innym określić co jest dobre lub złe dla ciebie – kiedy żyjesz według niekwestionowanych zasad opisujących jak powinieneś działać i myśleć.

Znajdujesz się w Pułapce Tożsamości kiedy starasz się okazać zainteresowanie czymś tylko dlatego że tego się po tobie spodziewa albo gdy próbujesz rzeczy które inni zasugerowali żebyś robił lub gdy starasz się dorównać wyobrażeniu które inni uznają za jedyne sensowne i dopuszczalne dla ciebie.

Wpadłeś w Pułapkę Tożsamości jeśli pozwalasz innym na definiowanie i nadawanie ci etykiet np. gdy idziesz na zebrania rady rodziców tylko dlatego bo tak by zrobił “dobry rodzic” albo odwiedzając swoich rodziców każdej niedzieli bo “dobre dziecko” tak by zrobiło albo porzucając swoją karierę bo “dobra żona” powinna wspierać karierę swojego męża.

Jesteś w Pułapce Tożsamości jeśli udajesz zainteresowanie ekologią żeby pokazać swoje poczucie obywatelskiego obowiązku albo dotujesz biednych żeby nie mówiono że jesteś samolubny lub studiujesz nudne tematy żeby być postrzeganym za “mądrego”.

Znajdujesz się w Pułapce Tożsamości jeśli kupujesz Cadillaca żeby udowodnić jaki odniosłeś sukces albo mały samochodów zagraniczny bo twoi przyjaciele są anty-Detroit (Detroit było “centrum” amerykańskiego przemysłu samochodowego w momencie wydania książki w 1973 – przyp. tłum.) lub gdy golisz się każdego dnia żeby pokazać jak porządną osobą jesteś albo zapuszczasz długie włosy by pokazać że nie jesteś konformistą.

W każdym z tych przypadków pozwalasz komuś innemu na zdecydowanie co powinieneś myśleć i kim być. Zaprzeczasz samemu sobie gdy powstrzymujesz potrzeby które nie są uznawane za “uzasadnione” albo gdy udajesz zadowolenie bo wszyscy inni dobrze się bawią lub gdy zgadzasz się na określone życie bo ktoś powiedział że to wszystko czego możesz się spodziewać.

Wpadłeś w Pułapkę Tożsamości również wtedy gdy pozwoliłeś innym przekonać się że nie masz nawet prawa podważyć tych założeń.

Kiedy przyjmujesz w ciemno te różne założenia odmawiasz sobie własnej tożsamości – tożsamości która błaga o możliwość wyrażenia siebie na sposoby które przyniosłyby ci bardzo wiele szczęścia.

Żaden kosmiczny sędzia nie zadeklarował “Winnyś być dobrym synem” czy “Winnyś być kompetentnym biznesmenem” lub “Winnaś być dobrą żoną i matką.” Ty wybrałeś, może nierozważnie, tożsamości których obrazom próbujesz sprostać.

Nikt nie może ci powiedzieć jaką tożsamość powinieneś mieć. Możemy jednak przedyskutować kilka sposobów na spojrzenie wewnątrz siebie aby odkryć tożsamość która jest naturalnie twoja. Tylko wtedy będziesz w stanie działać konsekwentnie i twardo zdążać do celu przynosząc sobie szczęście. Każda sztuczna tożsamość którą odrzucisz przyniesie ci więcej wolności.

Zamiast przyjmować w ciemno założenia na temat tego jaki “powinieneś” być zacznij od środka – od wnętrza siebie. Dowiedz się kim jesteś – tą unikalną kolekcją uczuć, chęci, spostrzeżeń i zrozumienia. Szanuj to co widzisz w sobie.

Wtedy zwróć swój wzrok na świat i zadecyduj co w nim chcesz mieć co naprawdę wprowadzi twoją naturę w stan prawdziwego szczęścia. Następnie dowiedz się jak to osiągnąć.

Na późniejszych kartach przedyskutujemy kilka różnych technik odkrywania samego siebie. Jeśli podejść do niego z energią oraz szczerością może to być najważniejsze, najbardziej satysfakcjonujące i ekscytujące zadanie którego się podejmiesz w swoim życiu.

Pozwól żeby wszystko przyszło z twojego wnętrza. Nie próbuj identyfikować się z idealną osobą, etykietą albo etosem które inni uznają za najlepszy dla ciebie. Inni nie są tobą, nie mogą podejmować decyzji za ciebie.

 

TOŻSAMOŚCI INNYCH

    Na tej samej zasadzie tracisz cenny czas kiedy ignorujesz indywidualne tożsamości innych ludzi. Inni nie są tobą, nie możesz liczyć na to że będą.

Kiedy pomylisz się co do czyjejś tożsamości spodziewasz się od niego czego czego dostarczyć nie może. Nie zmusisz kamienia do zajęcia się ogniem i tak samo nie zmienisz danej osoby w kogoś kim nie jest.

Znajdujesz się w Pułapce Tożsamości jeśli liczysz że twoja żona będzie się zachowywać w określony sposób bo twoja matka tak się zachowywała albo gdy zakładasz że ktoś zobaczy tą samą logikę tam gdzie ty albo gdy liczysz że ateista zaakceptuje zasady Chrześcijaństwa.

Bardzo łatwo wpaść w Pułapkę Tożsamości podczas interakcji z innymi ludźmi. Możesz spotkać kogoś kto ci się bardzo podoba ale potem widzisz że ma też braki których nie możesz zaakceptować. Chciałbyś żeby jakimś sposobem dobre cechy zostały ale bez tych negatywnych.

Takie myślenie stwarza pokusę żeby spróbować zmienić tą osobę tak żeby była wszystkim czego byś oczekiwał. Niestety najczęściej tylko sfrustrujesz się bezskutecznymi próbami.

To nie oznacza że nikt nigdy się nie zmienia. Ludzie ciągle się zmieniają na bazie nowej wiedzy i doświadczeń, ale każda osoba zmienia się w harmonii ze swoją własną naturą zgodnie z własnymi potrzebami i chęciami zmiany na sposoby które mają sens dla niej.

    Traktuj każdą osobę z którą masz do czynienia jak osobną, wyraźną, różną jednostkę i nie będziesz mieć problemów z pułapkami tożsamości. Staraj się unikać nadawania etykiet i wymagania żeby inni zmieścili się w ich ramy.

Sam zadecyduj którzy ze spotykanych ludzi oferują najwięcej i rozwijają cię jako osobę na podstawie waszych wspólnych wartości. Alternatywą jest zmarnowanie swojego życia na próbach zmiany innych, na pokazaniu im twojego świata, na zmianie ich zgodnie z twoim wyobrażeniem na ich temat.

Każda jednostka szuka szczęścia dla siebie zgodnie ze stanem swojej wiedzy i postrzegania. Nie jest tobą, nie oczekuj żeby była.

 

UNIKANIE PUŁAPEK

    Istnieją cztery podstawowe założenia których przyjęcie do wiadomości pozwoli ci na uniknięcie Pułapki Tożsamości:

  • Jesteś unikalną jednostką – różną od wszystkich innych ludzi. Nikt nie ma dokładnie takiej samej natury jak ty, nikt inny nie reaguje dokładnie na twój sposób. Nikt nie widzi świata po twojemu. Nikt nie może zadecydować jakim powinieneś być – tylko ty jesteś osobą wykwalifikowaną do podjęcia takiej decyzji.
  • Każda jednostka działa zgodnie z własną wiedzą w celu osiągnięcia szczęścia. Podejmuje działania które w jego rozumieniu przyniosą konsekwencje w efekcie których będzie się czuć lepiej (Możnaby napisać wiele książek o każdym możliwym wyjątku od tej reguły: samobójstwo, masochizm, altruizm itd. W każdy przypadku dochodzę do tego samego wniosku: Jednostka czuje że jego czyny przyniosą najwięcej korzyści lub najmniej stresu niż cokolwiek innego co potrafi wymyślić. Jeśli masz wątpliwości zastanów się jakby czuła się dana osoba gdybyś przeszkodził im w podcinaniu żył, codziennym obiciu albo robieniu “dobrych uczynków”)
  • Musisz traktować rzeczy i ludzi w zgodzie z ich własną naturą żeby uzyskać to czego od nich oczekujesz. Nie oczekujesz od kamienia że będzie rybą. Tak samo nierealne jest liczenie na to że dana osoba zachowa się dokładnie tak samo jak ktoś inny. Nie masz wpływu na naturę poszczególnych osób ale kontrolujesz swoją relację z nimi.
  • Patrzysz na świat subiektywnie – zabarwiony twoimi własnymi interpretacjami, doświadczeniem oraz ograniczeniami percepcji. Znajomość ostatecznej prawdy na każdy temat nie jest potrzebne, co więcej nie masz na to zasobów.

Zamiast tego pytanie które możesz zadać do sprawdzenia każdego pomysłu brzmi: czy to działa? Czy twoje rozpoznanie sytuacji generuje efekty których się spodziewałeś? Jeśli tak to było ono wystarczająco prawdziwe dla tej sytuacji. Pamiętaj jednak o kontekście każdej sprawy i bądź ostrożny kiedy generalizujesz w celu wyprowadzenia szerszych wniosków.

Te założenia pozwolą ci uniknąć Pułapki Tożsamości. Nie musisz próbować żyć nie swoim życiem. Cokolwiek mówią inni na temat tego kim powinieneś być oparte jest na ich własnej tożsamości albo chęci zmienienia cię tak żebyś był dla nich bardziej wartościowy. Żadna z tych pobudek nie jest wystarczającą podstawą do sterowania twoim życiem. Robią i mówią to co uszczęśliwia ich a wnioski które wyciągają pochodzą z ich własnego subiektywnego oraz ograniczonego doświadczenia.

Jesteś kim jesteś i tylko do ciebie należy zadanie odkrycia kim. W tej książce pomogę na każdy możliwy sposób, ale ostateczna decyzja będzie należeć do ciebie.

Pułapki Tożsamości to przekonanie że powinieneś żyć tak jak inni wymyślili oraz założenie że inni będą reagować na rzeczy tak jak ty. Te dwie pułapki są najbardziej podstawowymi ze wszystkich.

Możliwe że są one dla ciebie przeraźliwie oczywiste. Jeśli tak to świetnie bo inne pułapki są znacznie mniej oczywiste i wiele z nich to subtelne wariacje dwóch wcześniej opisanych.

Żadna z nich nie będzie mieć na ciebie wpływu jeśli będziesz pamiętać że jesteś wyjątkową jednostką, “pierwszym” w świecie, tym który zadecyduje sam dla siebie co uczyni go szczęśliwym.

Jeśli te przemyślenia wydają się być dalekie od problemów które spowodowały że zacząłeś czytać tą książkę mam nadzieję pokazać ci już niebawem że to o czym piszę jest podstawą konieczną do uwolnienia się od jakichkolwiek ograniczeń.

Dopóki nie odkryjesz i zaakceptujesz w pełni samego siebie nie będziesz mieć przekonania ani odwagi na bycie wolnym.

 

Jak tylko zaufasz sobie będzie wiedział jak żyć.

-JOHANN WOLFGANG VON GOETHE

Natura by być dowodzoną musi zostać usłuchana.

-FRANCIS BACON